7 Şubat 2013 Perşembe

Çeyiz alışverişine ne zaman ve nereden başlanmalı?

Evlilik fikri kiminde benim gibi uzun süreli ilişkisinin kaçınılmaz bir sonu olarak gelişirken kimimizde hiç beklenmeyen anlarda ortaya çıkıyor. İki durumda da akıllarda aynı soru beliriyor; "peki ben alışverişe nereden başlayacağım?"

Eğer evlilik yolunda giden bir ilişkiniz varsa nispeten daha şanslısınız diyebilirim, zaman içinde sizi yormadan parça parça alabiliyorsunuz eşyalarınızı. Gezip incelemeye, indirimleri takip etmeye vaktiniz oluyor diğerinde ise daha seri ve akıllıca hareket etmek gerekli çünkü alacağınız eşyalar uzun yıllar sizlerle birlikte olacak onlarla mutlu olmanız onları sevmeniz gerek değil mi?

Ben yaklaşık 3 yılda eşyalarımı tamamladım diyebilirim o yüzden hem indirimleri takip etme hem de gerçekten ne istediğime karar verebilme şansım oldu.

Size bu konuda verebileceğim ilk ipucu başkaları alıyor diye siz de kendinizi her şeyden almak zorunda hissetmeyin. Kullanmayacağınızı düşündüğünüz hiç bir şeyi almayın.

İlk olarak mutfaktan başlamakta fayda var çünkü mutfağın eksiği hiç bitmez desem yeridir. O yüzden özellikle büyük parçaları alıp o dertten kurtulmak önemli.

Öncelikle nasıl bir ev istediğinize karar verin. Modern? Klasik? Country? Avangarde? Tüm evi tek bir konseptte döşeyebileceğiniz gibi her bir oda için ayrı bir konsept de belirleyebilirsiniz.  Bu karar önemli çünkü bundan sonraki alışverişleriniz belirlediğiniz konsepte göre olacak. Bir başka önemli konu da şu; alışveriş yaparken daha önce aldıklarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin aldığınız battaniye nevresimlerinize ya da masa örtünüz tabaklarınıza uyumlu olsun.

İlk mutfaktan başlayalım dedik peki ne yapmalı şimdi? Bildiğiniz tüm markaların sitelerine bir göz atın. Benim tavsiyem Bernardo, Kütahya Porselen, Güral Porselen ve  Porland. Tabii ki Mikasa Moor gibi daha butik markalar da var ama bunlar hep fiyat olarak ilk saydığım gruptan daha farklı hem de her yerde bulmak kolay değil.

Sonrasında beğendiğiniz modellerin parçalarına bakın, bir yemek takımında kahve takımı olmasındansa fazladan servis tabağı olması avantajdır. Beğendiğiniz modelin gerçeğini görmeden de almayın sonrası hüsran olmasın :)

Yemek takımınızla uyumlu bir çatal kaşık modeli de seçmekte yarar var. Klasik bir yemek takımınız varsa klasik çatal bıçak takımları modern yemek takımları içinse daha minimal çatal bıçak takımları tercih edilmelidir.

Misafir için bir adet 12 kişilik yemek ve çatal bıçak takımı, günlük kullanım içinse bir adet 6 kişilik yemek takımı ve 2 adet 6 kişilik çatal bıçak takımı yeterli olacaktır.

Bu kadar uzun yazıp da görsel eklememek olmaz. Önce kendi yemek takımlarımı paylaşayım;

Kütahya porselen Açelya yemek takımı (12  kişilik)


Karaca çatal bıçak takımı (12 kişilik)


Karaca (Apricot) yemek takımı (6 kişilik)


Hisar (Optima) çatal bıçak takımı (6 kişilik)

Bu da yılbaşı akşamı hazırladığım sofradan bir fotoğraf
2 yorum:

 1. Canimmm, blogun hayirli ugurlu olsun :) O kadar güzel ki renkler dizayni cok hosuma gitti. Umarim kisa zamanda pek cok insanin dikkatini ceker. Ceyiz alisverisi de cok isabetli bir konu olmus ve cok önemli ayrintilara dikkat cekmissin!

  Herkese keyifli okumalar diliyorum. :)

  Cagla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağlacım çok teşekkürler :)) Çok naziksin, iyi ki varsın!

   Sil