24 Şubat 2014 Pazartesi

Ne İzlesek?

Uzun zamandır evde olduğumu daha önce de yazmıştım, okuldan ve ev işlerinden arta kalan zamanlarım -ki oldukça fazla zamanım olduğunu söyleyebilirim- kitap,film,elişi üçgeninde geçiyor.

Son dönemde izlediğim iki film beni oldukça etkiledi. Biri aslında oldukça ünlü ve benim izlemekte geç kaldığım için kendi kendime çok kızdığım bir film:
 Kramer vs. Kramer.

1979 Yapımı bu filmde Dustin Hoffman ve Meryl Streep başrollerde. İşkolik eşinin ilgisizliğinden bunalan Joanna'nın eşini ve küçük oğlunu terketmesi üzerine baba-oğlu arasında gelişen ilişki Joanna'nın geri dönüp çocuğun velayetini istemesiyle sancılı bir döneme girer. Mahkeme sahnelerinde zaman zaman sinirlerinize zaman zaman gözyaşlarınıza engel olamayacaksınız. 
Meryl Streep ve Dustin Hoffman'a birer olmak üzere toplam 5 Oscar alan bu film, 9 dalda
 Oscar'a aday gösterilmiş.


Diğer bahsetmek istediğim film ise Kramer vs. Kramer kadar ünlü değil.

 Bir Avrupa filmi: Michou D'auber
Cezayir'in Fransa'ya karşı bağımsızlık savaşı verdiği 50lerin Fransa'sında geçen filmde, anneleri hasta olan iki Cezayir asıllı kardeş Fransız ailelerin yanına geçici olarak evlatlık veriliyor. Dönemin Fransa'sındaki Arap düşmanlığı ve Fransız milliyetçiliği, küçük bir çocuğun iki kültür, iki din, iki aile arasında kalışı, Fransız çiftin evliliğindeki problemler akıcı bir senaryo ile işlenmiş. 

Gerard Depardieu'nun başrolünde olduğu Michou D'auber, Fransa provansali görüntüleri eşliğinde sunduğu senaryosu ile içinizi ısıtacak bir film. 
2 yorum:

  1. Kramer vs. Kramer'ı çok merak ettim ben de izlemek istiyorum, biz de geçen hafta sinemaya gitmiştik, istemeye istemeye Bi Küçük Eylül Meselesine aldık biletleri olanca ön yargıyla ama çok beğendik kesinlikle tavsiye ederim güzel film olmuş.

    YanıtlaSil
  2. o filmi ben de çok izlemek istiyorum önümüzdeki haftasonu için gideriz diye düşünüyorum, Kaan pek sevmez o tarz filmleri gerçi ama olsun ben çok merak ediyorum :)) kardeşim de çok beğenmiş. teşekkür ederim canım tavsiyen için Kramer vs Kramer'i dsmart'ta izlemiştim veriyor hala arada

    YanıtlaSil